Kategoriler
Blog

Başak İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Başak ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Başak ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Başak ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Başak İsmi Kuran’da Var Mı?

Başak ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Başak isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Başak ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Başak İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Başak isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Başak isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Başak ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Başak İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Başak isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Başak isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Arpa, buğday, yulaf vb. ekinlerin tanelerini taşıyan kılçıklı başı.
  2. Zodyak üzerinde Aslan ile Terazi arasında bulunan takımyıldızın adı.
  3. Eski Türkçe’de “okun veya mızrağın ucuna geçirilen demir, temren, ok temreni” anlamına gelir.

Başak isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Başak isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Başak isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Başak isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog