Kategoriler
Blog

Derya İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Derya ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Derya ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Derya ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Derya İsmi Kuran’da Var Mı?

Derya ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Derya isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Derya ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Derya İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Derya isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Derya isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Derya ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Derya İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Derya isminin dini anlamının olup olmadığına bakalım;

Derya isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Derya isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Deniz.
  2. Çok bilgili, engin kimse.
  3. Çok, pek çok.

Derya isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Derya isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Derya isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Derya isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog