Ana Sayfa Blog Esin İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Esin İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

1

Esin İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Esin ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Esin isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Esin ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Esin İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Esin isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Esin isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Esin ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Esin İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Esin isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Esin isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Esinti, rüzgâr, sabah rüzgârı.
  2. Etkilenme, çağrışım veya içe doğma ile akla gelen yaratıcı duygu, ilham.

Esin isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Esin isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Esin isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Esin isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İsminin Anlamı Ne Blog
Exit mobile version