İnci İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

1

İnci İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

İnci ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde İnci isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve İnci ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: İnci İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim İnci isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde İnci isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten İnci ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

İnci İsminin Dini Anlamı Var Mı?

İnci isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman İnci isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. İstiridye gibi kimi kavkılı deniz hayvanlarının içinde oluşan değerli, küçük, sert, sedef renginde süs tanesi.

İnci isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. İnci isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: İnci isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, İnci isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Hac Suresi, 23. ayet: Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir. İNCİ ismi ayette geçiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here