Naci İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Naci ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye araştırdık. Naci ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu göreceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Naci İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Naci ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Naci ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Naci isminin anlamını, analizini ve Naci ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Naci İsminin Anlamı ve Analizi

Peki Naci ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Naci isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Naci ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Yusuf 42. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

O ikisinden, kurtulacağını umduğu kimseye dedi ki: “Rabbinin yanında beni an.” Ne var ki şeytan, ona efendisine Yusuf’tan söz etmeyi unutturdu. O da nice yıllar zindanda kaldı.
وَقَالَ لِلَّذِي ظَنَّ أَنَّهُ نَاجٍ مِّنْهُمَا اذْكُرْنِي عِندَ رَبِّكَ فَأَنسَاهُ الشَّيْطَانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنِينَ
Ve kale lillezi zanne ennehu nacin minhumazkurni inde rabbike fe ensahuş şeytanu zikre rabbihi fe lebise fis sicni bid’a sinin.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Naci İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Naci isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Naci ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

  1. Kurtulan, selamete kavuşan.
  2. Cehennemden kurtulmuş, cennetlik.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here