Kategoriler
Blog

Özden İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Özden ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu? Kuran’da hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değerini de tespit ettik. Ayrıca Özden isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Özden İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Özden ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Özden ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Özden isminin anlamını, analizini ve Özden ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Özden İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Özden ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Özden isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Özden ismi Türkçe kökenli bir isim olması nedeniyle Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Özden İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Özden isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Özden ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

Özden isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Özden isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Soyca temiz, köleliği olmayan özgür kimse.
  2. Özle, öz varlıkla, gerçekle ilgili.
  3. Suların geçtiği yer, su geçidi.
  4. Özsu.

Özden İsmi Caiz Mi?

Özden ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Özden İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Özden isminin ebced değeri nedir?

  • Özden isminin ebced değeri: 68
  • Özden isminin Arapça yazılışı: اوزدن
  • Özden isminin Esmâ’sı: el-Hakem

Özden isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Özden isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog