Kategoriler
Blog

Özgür İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Özgür ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Özgür ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Özgür ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Özgür İsmi Kuran’da Var Mı?

Özgür ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Özgür isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Özgür ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Özgür İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Özgür isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Özgür isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Özgür ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Özgür İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Özgür isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Özgür isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Kendi kendine karar verme, davranma, hareket etme gücü olan.
  2. Tutuklu olmayan, hür.
  3. Başkasının kölesi olmayan.
  4. Bağımsız.

Özgür isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Özgür isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Özgür isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Özgür isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog