Turan İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

1

Turan İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Turan ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Turan isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Turan ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Turan İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Turan isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Turan isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Turan ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçen isimlerden birisi olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Turan İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Turan isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Turan isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Turancıların dünyadaki bütün Türkleri birleştirerek kurmayı amaçladıkları ülkenin adı.
  2. Türklerin Orta Asya’daki en eski yurtları.

Turan isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Turan isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Turan isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Turan isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here