Kategoriler
Blog

Hanifi İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Hanifi ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Hanifi ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Hanifi ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Hanifi İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Hanifi ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Hanifi isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Hanifi ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Hanifi İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Hanifi isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Hanifi isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Hanifi ismi Arapça kökenli bir isim olduğu halde Kuran’da geçen isimlerden değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Hanifi İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Hanifi isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Hanifi isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Doğru, temiz, pak.
  2. İslam dinine sımsıkı bağlı olan kimse.
  3. İslamiyetten önce tek Tanrı’ya inanan.

Hanifi isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Hanifi isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Hanifi isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Hanifi isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog