Kategoriler
Blog

Şerif İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Şerif ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Şerif isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Şerif İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Şerif ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Şerif ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Şerif isminin anlamını, analizini ve Şerif ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Şerif İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Şerif ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Şerif isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Şerif ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

erkek ismi, bebek resmi, kuranda geçiyor mu, kuranda geçen isimler

Şerif İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Şerif isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Hz. Hasan’ın soyundan gelenlere verilen unvan.

Şerif isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Şerif isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Şerefli, kutsal.
  2. Soylu, temiz.

Şerif İsmi Caiz Mi?

Şerif ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Şerif İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Şerif isminin ebced değeri nedir?

  • Şerif isminin ebced değeri: 590
  • Şerif isminin Arapça yazılışı: شريف
  • Şerif isminin Esmâ’sı: el-Bâis

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog