Kategoriler
Blog

Yavuz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yavuz ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Yavuz ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Yavuz ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Yavuz İsmi Kuran’da Var Mı?

Yavuz ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Yavuz isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Yavuz ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Yavuz İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Yavuz isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Yavuz isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Yavuz ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Yavuz İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Yavuz isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Yavuz isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Fena, kötü.
  2. Sert, kızgın, keskin, güçlü, çetin, yaman, şiddetli.
  3. İyi, güzel.
  4. Mert, cesur.
  5. Becerikli, hamarat.
  6. Yumuşak huylu.
  7. Yavuz Sultan Selim. Dokuzuncu Osmanlı padişahı.

Yavuz  isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Yavuz isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Yavuz  isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Yavuz isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Yavuz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 2 yanıt

kime hizmet ediyosunuz, sahaybiniz kim sizin,? yavuz isminin anlamini aciklama seklinizden belli ki siz egtimini yarim almis provakatorsunuz, Turkce dilimizde hic bir kelime yoktur ki yazilisi ‘ve telaffuzu ayni olup zit anlamli olarak kullanila bilsin 1inci ‘ve 2inci siklarda yazdiklarinla devaminda yazdigin siklarin hepsi zit anlamli, yani Turkce’de biz iyi kelimesini zit anlaminin kotu oldugunu yumsak huylu kelimesinin zit anlaminin siddetli,kizgin oldugunu cocuk iken okula basladan once biliyoruz! altada not yaziyorsunya aciklama bagbinda inandirici olsun seklinde, Adam olun Adam kardan adam oldu sizden hala olmadi , ‘ve sizin uzaktan yakindan islamla hicbir alakaniz olmadigi cok net goruluyor,dedigim gibi egtimini yarim almis provakator den baska hicbirsey degilsiniz vesselam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog